Příběh o narození Ježíše Krista je jedním z nejvíce interpretovaných příběhu vůbec. V naší kultuře se k této veliké události vracíme každý rok oslavou Vánoc. O příchodu světla a naděje na Zemi vyprávíme zas a znovu. A zas a znovu má cenu o něm vyprávět. Neb je nám stále nadějí a světlem, které hledáme v těžkých dobách.
Titul Komedie o narození se objevuje v české dramatice už ve středověku. Od té doby byl příběh
o narození Ježíše zpracován bezpočetně krát. V názvu Betlém aneb Komedie o narození byl také sepsán českým básníkem, dramatikem a režisérem Janem Antonínem Pitínským. Do rukou NODIVSE přišel text, který byl podepsaný takto: [Anonymní autor 20. století]. Nicméně nemohli jsme si nevšimnout podobnosti mezi textem J. A. Pitínského a tohoto anonymního autora.
Komedie o narození je v Novém Městě nad Metují zpracována jako divadelně-hudební projekt dvou zdejších spolků – NOvoměstské DIVadelní SEbranky a Smíšeného pěveckého sboru Kácov. Příběh je tak doplňován živou hudbou z úst asi padesáti zpěváků. České vánoční písně a koledy dokreslují atmosféru a umocňují sílu toho, o čem jsme se rozhodli společně vyprávět.
